BTvizyon 24 OCAK 2018 / 15:27

İnegöl Belediyesi, "dijital belediyecilik" yaklaşımı ile BTvizyon Bursa'daydı

İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf Baltacı tarafından gerçekleştirilen sunum, İnegöl’ün 2018 yılındaki dijital dönüşüm vizyonunuda gözler önüne serdi. Baltacı konuşmasında:

 

“Gerek özel, gerekse iş hayatımızda… Bilgi sistemlerinin ve teknolojinin yerinin hayatımızda nasıl bir öneme ulaştığı ortada. Özellikle robotik teknolojiler, yapay zeka ve nesnelerin interneti hem evimizde hem de üretim alanlarında eşzamanlı bir dönüşüme bizleri sevkediyor. Keza tarım alanında da nesnelerin interneti ve otonom teknolojiler ile büyük bir dönüşüm gözlemleniyor. İnegöl Belediyesi de bu kapsamda geliştirmelerine, şeffaflık, inovasyon ve kolaylık ilkeleri ile imza atıyor.”

 

Dönüşümün bir proje olarak değerlendirilmemesi gerektiğine değinen Baltacı, “İnteraktif bir belediyecilik anlayışı ile 2005 yılından beri çeşitli dönüşüm adımlarını başarı ile gerçekleştirdik. Bu sayede artık İnegöl’de 7/24 belediyecilik hizmeti mevcut. Sosyal belediyecilik yaklaşımımız ile belediyeciliği klasik normlardan çıkarıp, faaliyet kapsamımızın çöp toplamak ve kaldırım yenilemekten ibaret olmadığını gösterdik. Belediyemiz bünyesinde hayata geçirdiğimiz web projelerimiz kapsamında borç sorgulama, ödeme takibi, ihale takibi gibi hizmetler de ‘şeffaf belediyecilik’ alanında izler taşıyor. QR kod uygulaması ile vatandaşlarımız tüm hizmetlerimizden bir kaç işlem adımı ile yararlanabiliyor. 2018 yılında ‘’Akıllı Kapı’’ isimli projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu proje ile artık sadece vatandaşlarımız değil, zabıta görevlileri de QR kod üzerinden denetim işlemleri gerçekleştirebilecek” dedi.

 

Dijital dönüşümün dört ayrı ölçüt ile beraber geldiğiniz paylaşan Yusuf Baltacı, “Verimlilik, maliyet, dağınık verinin kullanılabilir hale gelmesi ve fırsatların fark yaratmaya hizmet edebilmesi. Tüm bu ölçütlerle geliştirdiğimiz projeler sayesinde  vatandaşlar tüm gününü harcadıkları işlemleri artık birkaç dakikada gerçekleştirebiliyor. En başından bu yana isteğimiz vatandaşların belediyeye gelmesi değil, belediyenin vatandaşın ayağına gitmesiydi.”