BTvizyon 21 MAYIS 2018 / 13:33

BTvizyon Anadolu Toplantıları Ege’nin incisi İzmir’de

BTvizyon Anadolu Toplantıları’nın Denizli’den sonraki durağı İzmir oldu. BTvizyon İzmir, spordan enerjiye, e-ticaretten güvenliğe, işinde bilişim teknolojilerini kullanan çok sayıda lidere kapılarını açtı. 10 Mayıs tarihi itibariyle BTvizyon Anadolu Toplantıları’nda sıra Ege’nin incisi İzmir’e geldi.

 Altınorda Futbol Kulübü Performans Geliştirme ve Analiz Antrenörü Burhan Alıcı, kulüp olarak teknolojiye yaptıkları yatırımın, sporda başarı getirdiğini kaydetti.

“Teknoloji Dünyasında İşletme Yönetimi” isimli sunumu ile BTvizyon İzmir toplantısındaki yerini alan Yaşar Bilgi, Genel Müdürü Sinan Gerçek, Endüstri 4.0 ile birlikte hayatımıza girmekle kalmayıp yer edinen konulara dikkat çekti. İnternet ve mobilite ile birlikte, rota uygulamaları, otomasyon, sosyal medya analizi, üç boyutlu baskı, dijital haritalama, büyük veri analizi gibi çözümlerin büyük katkı sağladığını belirten Gerçek, iş yönetimi yazılımları ile süreçleri hızlı ve birbirine bağlı hale getirdiklerini belirtti. 

 Mechsoft Türkiye Yönetici Ortağı Gökhan Erdoğdu ile BTvizyon İzmir katılımcıları, yeni nesil akıllı doküman ve bilgi yönetimi sistemlerini dinledi. Kopya dosyalar, e-posta eklerinden oluşan yığınlar ve kağıt dokümanlardan kurtulmak için akıllı doküman yönetiminin gerekli olduğunu belirten Erdoğdu, sahip oldukları M-Files uygulamaları ile doküman yönetimini mobil uyumlu ve Salesforce, SAP, Dropbox vb. platformlarla entegre olarak yönetmenin mümkün olduğunu söyledi.

 İş süreçlerini doğru yönetmenin yolu nedir? Bu sorunun cevabı Netoloji Yazılım, İş Ortakları Satış Yöneticisi Burçin Erol Evirgen tarafından yanıt buldu. Netoloji olarak kendi çözümlerinde hızı ve mobil uyumluluğu önemsediklerini belirten Evirgen iş akışı ve süreç yönetimini kavramları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

Bilişim teknolojileri her alanda olduğu gibi inşaat alanında da etkisini sürdürüyor. GGSoft iş ortağı Folkart Yapı’nın Bilgi Teknolojileri Müdürü Mustafa Özcan sunumunda, yüksek teknoloji ile bezenmiş doğa dostu alanlar yaratmak amacı ile yola çıktıklarına değindi ve ekledi “2006 yılında başlayan Folkart yolculuğuna, sürdürülebilirlik ve estetikten ödün vermeden, çalışıyoruz. Bu kapsamda vizyonumuz 2025 yılına kadar sektörün lideri ve en fazla tercih edilen markası olmak.” dedi. GGsoft’un bu vizyonun bir parçası olduğunu belirten Özcan, doküman ve iş süreçleri yönetimi alanındaki Paperwork çözümleri hakkında bilgiler paylaştı.

Suse Linux, Ülke Müdürü Seçil Songur, “Software Defined Datacenter’a Yolculuk” isimli sunumu ile BTvizyon İzmir’deki yerini aldı. Suse Türkiye olarak son üç yılda sundukları Linux çözümleri ile dijital dönüşümde büyük pay sahibi olduklarını belirten Seçil Songur açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde verimlilik, güvenlik ve maliyet gibi ölçütlerde artı değer sunduklarını sözlerine ekledi.

Bereket Enerji Üretim Bilgi Sistemleri Yöneticisi ve Bilişim Grubu üyesi Mert Ece de “Kritik Altyapılar ve Güvenlik” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

“Fidye Yazılımlarına Karşı Korunmanın Yolları” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Sonicwall Türkiye Ülke Satış Lideri Özben Miçooğulları, son yıllardaki güncel siber tehditler karşısında Sonicwall ürünlerinin neler sunduğunu katılımcılarla paylaştı. Miçooğulları sunumunda diğer güvenlik ürünlerin güncel tehditlere karşı yetersiz olduğunu belirtirken, sahip oldukları “Sandbox teknolojisi” hakkında detaylar paylaştı.

BTvizyon İzmir toplantısı yazılım alanında da dolu dolu geçti. Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan’ın katılımı ile gerçekleşen sunum, Türkiye’nin dijitalleşme serüveninde hangi noktada olduğunu gözler önüne serdi. Türkiye’de finans sektörünün dijitalleşme sürecinde başı çektiğini belirten Sertcan, şirketlerin gelecek 3 yıl içinde teknoloji yatırımlarını yüzde 76 oranında artıracaklarını belirtti.

"E-Ticaret Bir Ultrasonografidir" sunumu ile sahneye çıkan Pikare Genel Müdürü Ensar Yetkin, "Sunmakta olduğunuz e-ticaret hizmeti son kullanıcıyla çalışma biçiminizi, iş kalitenizi ve daha bir sürü unsuru da paylaşmanız anlamına geliyor. Sayfanızdan ürün satın alacak bir müşteri stok kart detaylarınızdan, ERP mimarinize, cevapsız kalan çağrılar nedeni ile çağrı merkezinizin olmadığına kadar pek çok sırrı bilmekte. Bu sebeptendir ki e-ticaret bir ultrasonografidir” dedi. 

Etkinliğin son konuşması Bilişim112 Kurucu Ortağı Serkan Bilen tarafından gerçekleştirildi. Siber güvenliğin dünü ve yarını hakkında detayların ve ipuçlarının paylaşıldığı sunumda Bilen, günümüz siber saldırıları, veri sızıntıları ve bunların çözüm yollarını paylaştı. Günümüz siber saldırılarını dört ayrı sınıfta açıklayan Bilen bunların, veri sızıntıları, devlet destekli siber saldırılar, fidye saldırıları ya da sektörel siber saldırılar olabileceğini belirtti. Sektörel siber saldırıları örnekler sunan Bilen, “Bunlara ABD’li spor ürünleri üreticisi Under Armour örnek olarak gösterilebilir. Under Armour, gıda-beslenme için kullanıcılarına sunduğu bir uygulama ve web sitesinin saldırıya uğraması sonucunda 150 milyon kullanıcının, kullanıcı adları, şifreleri ve e-posta adresleri saldırganlar tarafından ele geçirildi. Bu durum Under Armour adına ciddi bir itibar kaybı ve maddi zarar olarak yansıdı” dedi.

Teknoloji ile gelen spor başarısı

Açılış konuşmasından sonra sunumunu yapmak için sahneye çıkan Altınordu Futbol Kulübü, Performans Geliştirme ve Analiz Antrenörü Burhan Alıcı, Antınordu’nun altyapı konusunda bu denli başarılı olmasının sırrının teknolojiden faydalanmak olduğunu belirtti. Kullandıkları teknolojik çözümler ile genç yetenekleri keşfetmenin daha kolay olduğunu ekleyen Alıcı, “Yüksek performansa ulaşmak için kullandığımız ürünler ile sporcularımızın, kat ettiği mesafeyi, maksimum ve ortalama hızlarını, antrenman ve maç yükü rakamlarını hesaplayabiliyoruz” dedi.

Enerji sektöründe bilişim…

BTvizyon Anadolu Toplantıları’nda bir süredir “Enerji sektöründe bilgi teknolojileri” yankıları duyuluyor. BTvizyon İzmir etkinliği ise enerji sektöründen Bereket Enerji Üretim’e sahne oldu ve Bereket Enerji Üretim Bilgi Sistemleri Yöneticisi ve Bilişim Grubu üyesi Mert Ece “Kritik Altyapılar ve Güvenlik” isimli sunumu ile etkinlik konuşmacıları arasındaki yerini aldı. Sunumunda Mert Ece, dijital dönüşümü enerji sektörüne adapte etmenin işlevsel olduğu kadar, güvenlik açısından da hassas olduğunu dile getirdi.